Sobota
19 Października 2019

„Pruski albinos” zamiast polskiego godła !

Kwidzyn_dworzec

 

Kilka tygodni temu odsłonięta została odświeżona elewacja dworca kolejowego. Odnowione zostały także herby widoczne na ryzalicie. Jeden to herb miasta, drugi… no właśnie. I tu pojawia się pytanie. Co to za herb ?  Na czerwonej tarczy biały ptak, chyba orzeł. No pierwszy rzut oka to godło Polski, ale coś z nim jest nie tak.

 

Kwidzyn_dworzec

 

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej godłem naszego kraju jest  wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Tę koronę wielokrotnie traciliśmy. Ostatnio zabrała nam ją komuna. Korona to symbol suwerenności i godności Polaków. Przywrócono ją 31 grudnia 1989 roku.

Dlaczego więc kwidzyński orzeł nie ma na głowie korony ? A może to wcale nie jest polski orzeł ? Orzeł na dworcowym herbie kształtem nie przypomina żadnego z polskich orłów znanych heraldykom.

Rozwiązanie zagadki szybko znajdujemy na starych widokówkach z Marienwerder. Jedna z dostępnych w internecie przedstawia bahnhof, czyli dworzec, a na nim dwa znaki. Jeden z nich to herb krzyżacki (czarny krzyż na białej tarczy), a drugi to orzeł pruski, o takim samym kształcie jak obecny, ale w czarnym kolorze.

 

 

Kolejne znalezione zdjęcie pochodzi z czasów PRL-u i tu orzeł wygląda już trochę inaczej – jest biały. Ktoś zdecydował, że wystarczy przefarbowacać starego orła, ktory nie posiadał korony. W czasach PRL-owskich takie godło dobrze pasowało do wizji naszego państwa. W miejscu krzyżackiej tarczy widniało puste pole.

 


[źródło: Klaus Heise. Bahnhof Marienwerder. www.thepicta.com]

 

Przeglądając stare fotografie dość łatwo natrafiamy także na herb dawnego Marierwerder, który znacznie bardziej przypomina ten świeżo wymalowany na dworcu, niż obowiązujący obecnie herb Kwidzyna. To wyraźny ukłon w stronę dawnych mieszkańców, a może nawet kultywowanie niemieckiej tradycji.

 

Kwidzyn_dworzec

 [źródło: www.heraldry-wiki.com]

 

Zupełnie inne podejście do odnawiania godła znajdujemy u naszych sąsiadów, w Malborku. Choć budynek dworca ma podobne pochodzenie władze miasta nie miały wątpliwości jakie godło powinno się znaleźć nad kasami biletowymi. Jest to okazały biały orzeł w koronie w czerwonym polu.

 

Malbork_dworzec

Komentarze  

+1 #1 romeo 2018-05-27 16:16
Pamięć i tożsamość... tego nas uczył Jan Paweł II. Dziś my, Kwidzyniacy stajemy wobec tego zadania. Czas powiedzieć - "sprawdzam".

Władze naszego miasta okazały się ignorantami wobec znaków naszej historii. Dobrze, że są osoby, które potrafią brać sprawy we własne ręce.

Dzięki za to, serdeczne dzięki.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież