Poniedziałek
21 Maja 2018

„Pruski albinos” zamiast polskiego godła !

Kwidzyn_dworzec

 

Kilka tygodni temu odsłonięta została odświeżona elewacja dworca kolejowego. Odnowione zostały także herby widoczne na ryzalicie. Jeden to herb miasta, drugi… no właśnie. I tu pojawia się pytanie. Co to za herb ?  Na czerwonej tarczy biały ptak, chyba orzeł. No pierwszy rzut oka to godło Polski, ale coś z nim jest nie tak.

 

Kwidzyn_dworzec

 

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej godłem naszego kraju jest  wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Tę koronę wielokrotnie traciliśmy. Ostatnio zabrała nam ją komuna. Korona to symbol suwerenności i godności Polaków. Przywrócono ją 31 grudnia 1989 roku.

Dlaczego więc kwidzyński orzeł nie ma na głowie korony ? A może to wcale nie jest polski orzeł ? Orzeł na dworcowym herbie kształtem nie przypomina żadnego z polskich orłów znanych heraldykom.

Rozwiązanie zagadki szybko znajdujemy na starych widokówkach z Marienwerder. Jedna z dostępnych w internecie przedstawia bahnhof, czyli dworzec, a na nim dwa znaki. Jeden z nich to herb krzyżacki (czarny krzyż na białej tarczy), a drugi to orzeł pruski, o takim samym kształcie jak obecny, ale w czarnym kolorze.

 

 

Kolejne znalezione zdjęcie pochodzi z czasów PRL-u i tu orzeł wygląda już trochę inaczej – jest biały. Ktoś zdecydował, że wystarczy przefarbowacać starego orła, ktory nie posiadał korony. W czasach PRL-owskich takie godło dobrze pasowało do wizji naszego państwa. W miejscu krzyżackiej tarczy widniało puste pole.

 


[źródło: Klaus Heise. Bahnhof Marienwerder. www.thepicta.com]

 

Przeglądając stare fotografie dość łatwo natrafiamy także na herb dawnego Marierwerder, który znacznie bardziej przypomina ten świeżo wymalowany na dworcu, niż obowiązujący obecnie herb Kwidzyna. To wyraźny ukłon w stronę dawnych mieszkańców, a może nawet kultywowanie niemieckiej tradycji.

 

Kwidzyn_dworzec

 [źródło: www.heraldry-wiki.com]

 

Zupełnie inne podejście do odnawiania godła znajdujemy u naszych sąsiadów, w Malborku. Choć budynek dworca ma podobne pochodzenie władze miasta nie miały wątpliwości jakie godło powinno się znaleźć nad kasami biletowymi. Jest to okazały biały orzeł w koronie w czerwonym polu.

 

Malbork_dworzec

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież