Sobota
19 Października 2019

Planeta Energii w Kwidzynie

foto: Energa.pl foto: Energa.pl

W niezwykłą podróż do krainy prądu zabierze mieszkańców Kwidzyna ekipa „Planety Energii”, która wraz z mobilnym centrum nauki będzie gościć na Placu Jana Pawła II już 5 i 6 czerwca. Wizyta miasteczka to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii”. Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III A i pani Zofia Cieślakowska ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. dra Władysława Gębika. To dzięki nim mieszkańcy Kwidzyna będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.

Warunkiem udziału w programie było przeprowadzenie kreatywnych lekcji o prądzie. Pani Zofia Cieślakowska ze SP nr 6 wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem w ich realizację, a dzieci z klasy III A z zapałem uczestniczyły w zajęciach. Powołanie elektrycznych patroli, stworzenie zasad prawidłowego zachowania mieszkańca Ziemi, przygotowanie słuchowiska pn. „Planeta z Energią” czy zaprojektowanie i wykonanie znaczków odblaskowych dla pieszych i czworonożnych przyjaciół – to tylko niektóre z pomysłów, zrealizowanych przez najmłodszych z Kwidzyna podczas „Planety Energii”.

Z moimi uczniami po raz trzeci wylądowałam na „Planecie Energii”. Kolejny raz, z równie dużą niecierpliwością, czekaliśmy na wyniki, a radość z nich była trzy razy większa od tej z pierwszej edycji – mów pani Zofia Cieślakowska. – Projekt „Planeta Energii” to jedyny w swoim rodzaju konkurs. Uczniowie realizując poszczególne zadania najpierw wykonują doświadczenia, a następnie wyciągają wnioski. To niezwykła przygoda dla dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli. Konkurs to także pole do popisu pod względem kreatywności najmłodszych i ich opiekunów.

Nauka i zabawa w miasteczku „Planeta Energii”

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Placu Jana Pawła II. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Szczególnie gorąco Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

W centrum naukowym „Planeta Energii” przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. – Szczególnie ważna jest dla nas edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

To trzecia wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Kwidzynie, w którym zachowano kompleks zabudowań najstarszego w Prusach Zachodnich młyna parowego. To także trzecia wygrana w „Planecie Energii” pani Zofii Cieślakowskiej, która wraz ze swoją klasą znalazła się w gronie laureatów „Planety Energii”.

Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Kwidzyna!

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”. Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Kwidzyna do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Kwidzynie sprawuje Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski.

Lista miast, które w maju i czerwcu odwiedzi mobilne centrum nauki Grupy Energa znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2, objął projekt patronatem medialnym.

***

Planeta Energii” to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Zasila energią elektryczną ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców.

Grupa Energa angażuje się w prospołeczne aktywności, które spaja kompleksowy program realizowany pod nazwą „Energa dla Ciebie”. Koncentruje się on na kluczowych obszarach, zgodnych z ważnymi dla Grupy i dla lokalnych społeczności wartościami: człowiek, radość życia, edukacja, środowisko, ekologia, bezpieczeństwo oraz przyszłość dzieci. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej, sposobów jej wykorzystania, a także zachęcanie do dyskusji na temat szans i problemów, jakie stoją przed współczesną energetyką.

[źródło: Energa.pl]

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież