Niedziela
16 Grudnia 2018

Orszak Trzech Króli - relacja

Mimo siarczystego mrozu mieszkańcy Kwidzyna licznie przybyli na wydarzenia przygotowane w ramach Powiatowych Obchodów Święta Trzech Króli. W dniu 6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego potocznie nazywanego uroczystością  Trzech Króli kwidzyński orszak i koncerty już na stałe wpisały się w kalendarz i krajobraz naszego miasta. Klasztor Ojców Franciszkanów i stowarzyszenie Kerygmat kolejny już rok przygotowali inscenizacje i świąteczny koncert w kościele parafii p.w. Świętej Trójcy w Kwidzynie.

Inscenizację według scenariusza i reżyserii franciszkanina o. Marka Dopieralskiego odegrali aktorzy podczas trzech głównych scen:

Scena I - plac Jana Pawła II.
Aktorzy odegrali rolę św. Franciszka z Asyżu i św. Klary z Asyżu. Zaprosili do udziału w orszaku i przytoczyli krótką historię pierwszej żywej szopki zainscenizowanej przez „biedaczynę” z Asyżu w miejscowości Grecio (na podstawie „Wczesnych źródeł franciszkańskich” Tomasza z Celano). Następnie do postaci Franciszka dołączyli bracia – podobnie do Klary jej uczennice. Kolejno na plac przybyli w bryczkach Trzej Mędrcy.

Scena II – plac przy deptaku
Do postaci Franciszka i Klary dołączyli aktorzy ogrywający rolę Józefa, Maryi i Dzieciątka. Narrator przytoczył kolejny fragment „Wczesnych źródeł franciszkańskich”. Orszak z Mędrcami ze Wschodu rusza w drogę, a za nim orszak ze śpiewem. Razem z pastuszkami podążyli do żywej szopki na plac przed kościołem Trójcy Świętej.

Scena III – plac przed kościołem Świętej Trójcy
Pokłon Trzech Króli
Franciszek i Klara zaprosili Mędrców do pokłonu. Następnie pastuszkowie oraz towarzysze Franciszka i Klary złożyli pokłony przed Nowonarodzonym. Królowie ofiarowali dary, a dzieci uczestniczące w orszaku zostały poczęstowane cukierkami.
Na zakończenie uczestnicy orszaku wysłuchali świątecznego koncertu kolęd w wykonaniu Magdy Anioł z zespołem w kościele p.w. Trójcy Świętej w Kwidzynie.

Tegoroczne Powiatowe Obchody Święta Trzech Króli odbyły się dzięki wielu zaangażowanym osobom i instytucjom.

Dofinansowanie - Urząd Miasta Kwidzyna – Burmistrz Miasta Kwidzyna Andrzej Krzysztofiak,
Spółdzielnia Produkcyjno – Usługowa „RODŁO” w Kwidzynie,

Sponsorzy - Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie,
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe "TEX-1 Adam Cichowlaz,
- Cukiernia „MAGNOLIA” - Danuta Splitt i Syn,
- Restauracja „MAGAZYN”,

W sposób szczególny organizatorzy dziękują Panu dyrektorowi Maciejowi Manowskiemu za wsparcie organizacyjne Powiatowych Obchodów Święta Trzech Króli oraz aktorom występującym w inscenizacjach oraz ekipom technicznym i Policji. Wyrazy wdzięczności dla Pana Pawła Wójtowicza i Benedykta Woźniaka oraz wolontariuszy. Niech Bóg błogosławi wszystkim osobom, które bezpośrednio i pośrednio przyczyniły do organizacji tego wydarzenia.

(tekst: Stowarzyszenie "Kerygmat" | foto: Wiktoria Manowska)

Pliki medialne

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież