Niedziela
15 Września 2019

Żołnierze Niezłomi Powiatu Kwidzyńskiego - wystawa

foto: Norbert Cesarz foto: Norbert Cesarz

„Żołnierze Niezłomni Powiatu Kwidzyńskiego” to tytuł wystawy, która została otwarta 3 marca br. w Izbie Pamięci Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Kwidzynie. Był to jeden z punktów kwidzyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem wystawy jest Biblioteka Miejsko-Powiatowa. Autorem tekstu oraz właścicielem materiałów ilustracyjnych jest kwidzyński historyk Andrzej Chmielewski. Wystawę graficznie  opracował Piotr Ciecierski.

Uroczyste otwarcie wystawy zostało połączone z prelekcją oraz prezentacją multimedialną „Bohaterowie niezłomni, żołnierze wyklęci ziemi kwidzyńskiej” autorstwa historyka.

O swoim pobycie i torturach jakich doznał ze strony ubeków, a potem w komunistycznych więzieniach opowiadał także żołnierz Armii Krajowej Jan Paśko. Tragikomiczne były jego opowiadanie o uczczeniu przez niego święta 1 maja w więzieniu we Wronkach.
- 1 maja wypuścili mnie z karceru, gdzie zamykano za byle przewinienie. W tzw. święto robotnicze okazali swoją komunistyczną łaskawość. Ja uczciłem to święto w inny sposób. W karcerze zabiłem 300 pluskiew, a potem już w zbiorowej celi dołożyłem kolejnych 65, po jednej pluskwie na każdy dzień w roku - mówił Jan Paśko
Mówił, że najgorsze w karcerze nie było siedzenie, mimo że cela miała jedynie 1.5 metra wysokości i metr szerokości, brak toalety czy podlejsze niż w celach zborowych jedzenie, ale brak porozmawiania z kimkolwiek. Niemożność odezwania się.
- Także o rozmowę poza celą było bardzo trudno. Nawet na tzw. spacerniaku więźniowie polityczni musieli chodzić w odległości 20 metrów osoba, od osoby, podczas gdy kryminaliści chodzili obok siebie czy jeden za drugim - dodaje Jan Paśko.

W uroczystości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Armii Krajowej, kombatanci AK Stefania Pawłowska i Jan Paśko, jeden z nielicznych żyjących kwidzyńskich żołnierzy wyklętych Roman Bronowicki oraz wnuki żołnierzy wyklętych Jana Hyli i Eugeniusza Mariana Zarzyckiego, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 2. Władze miasta reprezentował wiceburmistrz Roman Bera. Obecny był także radny sejmiku województwa pomorskiego Piotr Widz.

Wystawa w Gimnazjum nr 2 będzie prezentowana do najbliższego piątku, 11 marca. Następnie będzie prezentowana w innych kwidzyńskich szkołach.

Komentarze  

+1 #1 f 2016-03-11 10:30
To się nazywa relacja. kwidzyn.tv zawsze na czasie!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież