Wtorek
16 Sierpnia 2022

Bezpieczniej na drodze do Grudziądza

Wyróżniony Bezpieczniej na drodze do Grudziądza foto: Gmina Gardeja

Ta informacja z pewnością ucieszy wielu kierowców w ostatnim czasie usunięto 260 drzew, wzdłuż drogi krajowej 55, w kierunku Grudziądza. Porastające w skraju jezdni drzewa, na docinku Bądki-Gardeja, od lat były zmorą kierowców ciężarówek i większych pojazdów. Wycinka została przeprowadzona w pierwszych miesiącach 2021 roku.

O wydanej zgodzie poinformował Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski na stronie internetowej gminy. W komunikacie czytamy, że decyzja została podjęta już 1 grudnia ubiegłego roku, po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.

Przez wiele lat kierowcy apelowali do zarządcy drogi o usunięcie niebezpiecznych drzew, jednak ze względu na opinie ekologów, dotyczące m.in. potencjalnych siedlisk pachnicy, do wycinki nie dochodziło. W tym czasie drzewa stały się nie tylko zmorą kierowców, ale bardzo często angażowały służby ochotniczej straży pożarnej, która często niosła pomoc ofiarom wypadków.

Ostatecznie kwestie zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników drogi przeważyły i zapadła decyzja usunięciu drzew.

Choć od dawna negatywnie oceniano stan drzew, to dopiero po wycince okazało się, że większość była wewnątrz martwa, a puste pnie stanowiły dodatkowe zagrożenie. Przyroda jednak nie ucierpi, w zamian za usunięte drzewa zastępczo nasadzone zostaną 260 szt. drzewa rodzimych gatunków.

To nie pierwsze zdecydowane ruchy w kierunku poprawy bezpieczeństwa na DK55. W latach 2019-2020 zostały wydane jeszcze 4 inne decyzje Wójta, na łączną ilość 150 drzew.

foto: Gmina Gardeja