Poniedziałek
6 Grudnia 2021

Lokalne prawo utrudnia swobodny handel

Wielu klientów Biedronek ucieszyły medialne doniesienia, według których sklepy należące do tej sieci, w okresie przedświatecznym (tj.od wtorku 7 kwietnia do piątku 10 kwietnia br.) miały być czynne całą dobę. Informacja o dłuższym otwarciu Biedronek w Kwidzynie pojawiła się również w wyszukiwarkach Google. Dyskonty przy ulicach Warszawskiej i Kopernika miały być czynne całodobowo, a sklep przy ul. Słowackiego tylko do północy. Jednak wszystkich, którzy 7 kwietnia postanowili skorzystać z tej możliwości w Kwidzynie i zaplanowali swoje zakupy na godziny nocne, spotkał spory zawód. Wszystkie trzy punkty otwarte były jedynie do godziny 23:00.

Jeszcze większym zaskoczeniem okazała się odpowiedź jaką uzyskaliśmy z Biura Prasowego sieci Biedronka, z której jednoznacznie wynika, że główną przeszkodą w skorzystaniu z możliwości zakupów nocnych jest lokalne prawo. Wszystkiemu winna jest uchwała Rady Miejskiej z 2005 roku....

Do sprawy odniosły się również władze naszego miasta na profilu społecznościowym FB. Z opublikowanego 8 kwietnia komunikatu, dowiadujemy się, że władze miasta nie tylko zdecydowały o ograniczeniu handlu dużych sklepów do godz 23:00, ale nawet interweniują, gdy sieciówki odgórnie wprowadzają sprzedaż całodobową. Najwyraźniej jednak, wprowadzona przed wieloma laty uchwała nie została dostatecznie obwarowana dotkliwymi sankcjami, gdyż nie wszystkie sklepy przejęły się zakazem kwidzyńskich rajców. Jedna z niemieckich sieciówek sprzedaż całodobową prowadziła bez większych przeszkód.

Mieszkańcom pozostaje jedynie apelować do władz naszego miasta o zmianę obecnej uchwały, aby w przyszłości nie omijały nas korzyści jakie w większych miastach są powszechnie dostępne.

 

Pełny tekst oświadczenia Biura Prasowego sieci Biedronka

Szanowny Panie Redaktorze,

naszym celem jest zapewnienie klientom dostępu do wszystkich podstawowych produktów w tym szczególnym czasie, tym bardziej niezbędnych w trakcie wielkanocnych przygotowań. Dzięki całodobowej obsłudze w większości naszych sklepów w dniach 7-10 kwietnia, klienci mogą o dowolnej porze dokonywać zakupu potrzebnych produktów. W przypadku Kwidzynia ze względu na wydany przez miasto zakaz handlu po godzinie 23:00, sklepy Biedronka przy ul. Warszawskiej i Kopernika są czynne od 05:00 do 23:00, natomiast sklepy przy ul. Słowackiego i Korczaka od 06:00 do 23:00.

Działając według przepisów Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w Wielką Sobotę (11.04), ostatniej płatności w naszych sklepach będzie można dokonać o godzinie 13:55. Dzięki temu klienci swobodnie zaopatrzą się w niezbędne produkty świąteczne, a pracownicy będą mogli wykonać wszystkie niezbędne czynności związane z zamknięciem sklepu do godziny 14:00, zgodnie z przepisami prawa.

Chcemy podkreślić, że wraz z kwietniowymi wynagrodzeniami 46 tysięcy pracowników sieci Biedronka otrzyma specjalną nagrodę roczną im. Elisio Alexandre Soares dos Santos w wysokości 2300 zł brutto jako podziękowanie za zaangażowanie w służbie klientom i udział w realizacji celów stojących przed firmą w 2019 roku. Tegoroczna, dziesiąta z rzędu nagroda jest wyższa o 200 zł od poprzedniej i jednocześnie najwyższą w historii Biedronki.

Pozdrawiamy
Biuro Prasowe sieci Biedronka

 

 

Treść komunikatu opublikowanego na profilu www.facebook.com/KwidzynCity

Kwidzyńskie sklepy mogą być czynne do godz. 23.00
Mamy wiele pytań dotyczących godzin pracy placówek handlowych, w związku z tym wyjaśniamy.
W naszym mieście od 26 kwietnia 2005 roku obowiązuje uchwała Rady Miejskiej w sprawie czasu otwarcia placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych zlokalizowanych na terenie miasta Kwidzyna. Zgodnie z tą uchwałą placówki handlu detalicznego otwiera się we wszystkie dni tygodnia nie wcześniej niż o godzinie 5.00 i zamyka nie później niż o godzinie 23.00.
Władze miasta otrzymały do tej pory jeden wniosek od sieci Kaufland, by placówka ta mogła być otwarta od 6.00 do 24.00. Kiedy poinformowaliśmy Kaufland o obowiązującej uchwale dostaliśmy odpowiedź, że dostosują się do obowiązującego prawa i sklep będzie czynny do godz. 23.00. Podobne pisma zostały skierowane do sieci Biedronki i Lidla, bo okazało się, że bez zgody władz miasta, sklepy te same ustaliły, że placówki ich będą czynne przez całą dobę.