Poniedziałek
6 Grudnia 2021

Stawili czoła wirusowi !

źródło: FB.com/anna.strzelczyk.90 źródło: FB.com/anna.strzelczyk.90

W ciągu zaledwie kilku dni epidemia koronawirusa zburzyła nasz ład i zdominowała cały sposób dotychczasowego życia. Poczucie lęku o własne zdrowie i ogólna niepewność doprowadziły do paraliżu w wielu sferach ludzkiej aktywności. Z uwagą śledzimy kolejne doniesienia medialne i statystyki. Obserwujemy uważnie osoby wokół nas, aby upewnić się, czy w naszym otoczeniu nie czai się największe zagrożenie - chory człowiek.

Na szczęście, już od pierwszych dni znaleźli się również ludzie, którzy natychmiast podjęli działania, by stawić czoła niewidocznemu zagrożeniu i przyjść z pomocą potrzebującym. Niekwestionowanymi bohaterami na pierwszej linii frontu są lekarze, ratownicy i pielęgniarki. To oni codziennie, z narażeniem własnego zdrowia, pełnią swoją misję w szpitalach i ośrodkach. A ponieważ "przykłady pociągają", ich pracę szybko wsparły krawcowe... oraz myśliwi.

 

"Na spontaniczną akcję #polskiekrawcoweszyjąmaseczki odpowiedziały duże szpitale z prośbą o pomoc. My myśliwi, jako Polacy, obywatele, liczna i solidarna grupa społeczna chcemy pomóc i odpowiadamy na apel. Organizujemy zbiórkę pieniędzy na zakup materiału w celu uszycia jak największej liczby maseczek, które przekażemy szpitalom. Jest to spontaniczna akcja - przyda się każda osoba, która chce pomóc i każda najdrobniejsza nawet wpłata. Będziemy na bieżąco podawać wszystkie informacje" - relacjonuje bydgoska myśliwa Aleksandra Szulc.

 

Ogólnopolska akcja myśliwych realizowana jest w sposób skoordynowany przez lokalne koła łowieckie. W naszym regionie akcję #mysliwipomagaja koordynuje Zarząd Okręgowy PZŁ Elbląg na terenie 6 powiatów - nowodworskiego, kwidzyńskiego, elbląskiego, braniewskiego, sztumskiego i malborskiego.

 

"Z akcji #myśliwipomagają na teren powiatu kwidzyńskiego trafi około 2000 szt maseczek (jedno i wielorazowych) oraz przesłon ochronnych, które po konsultacji z Centrum Zarządzania Kryzysowego zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Ponadto w najbliższych dniach na kwidzyński SOR trafi ozonator zakupiony przez Koło Łowieckie Knieja Kwidzyn" - informował Krzysztof Patalon.

 

 ozonator1ozonator2


Myśliwi planują docelowo przekazać około 10000 szt maseczek oraz 3000 przesłon ochronnych. Aby tego dokonać przy realizacji projektu ściśle współpracują z lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz Zakładem Karnym nr 1 w Grudziądzu.

Jedną z najliczniejszych grup wolontariuszy i najbardziej zaangażowanych w akcję szycia maseczek w naszej okolicy jest Fundacja Damy Radę z Prabut.

 

"Akcja szycia maseczek z Fundacją Damy Radę dla mnie rozpoczęła się 20 marca, kiedy to podjęłam się koordynowania szycia maseczek w powiecie kwidzyńskim. Od samego początku tworzyłam zespół wraz z Magdaleną Cenacewicz i Krzysztofem Niziałkiem. Bez ich pomocy sama tak dużego przedsięwzięcia nie byłabym w stanie poprowadzić. Kolejnego dnia tj. 21 marca napisałam posta na fb z prośbą do osób zainteresowanych, które chciałyby włączyć się do naszej akcji i  mogłyby szyć maseczki. Po kilku godzinach tworzyliśmy już liczną grupę ze wspaniałymi osobami, po dwóch dniach nasza grupa liczyła już kilkadziesiąt osób. Dzięki sponsorowi, początkowo jednemu, mogliśmy zakupić materiały do szycia maseczek. Pierwsza partia 10.880 pociętych formatek do szycia trafiła do wolntariuszy 28 marca" - opowiada o początkach działań Anna Strzelczyk.

 
Pierwsze dostawy maseczek do szpitali w powiecie kwidzyńskim miały miejsce już 2 kwietnia br. Pomoc trafiła również do DPS-ów, Hospicjum, Przychodni, Strażaków z różnych OSP, ZOL Prabuty, Policjantów z Prabuty i Kwidzyna, Pogotowia Ratunkowego w Kwidzynie, PUP-u, MGOPS-u. Każdy z zaangażowanych wolontariusz otrzymał pakiet maseczek dla swoich domowników.

źródło: FB.com/anna.strzelczyk.90

Praca wolontariuszy nie ogranicza się jedynie do szycia, to również szukanie sponsorów, bez których nie mielibyśmy możliwości zakupu materiałów. W akcję włączyły się instytucje, firmy prywatne i samorządy. Firma DOGA z Malborka bezpłatnie skroiła materiał. Kilka dni wcześniej Gmina Kwidzyn i GOK w Kwidzynie dostarczyły bawełnę, która po rozdzieleniu została przekazana do wspaniałych Pań, które są głównymi bohaterkami tej akcji. Tylko z tej dostawy wyprodukowano 2610 maseczek, z czego 1960 szt trafiło do dystrybucji przez Gminę Kwidzyn, a 650 szt. rozdystrybuowała do szpitali Fundacja Damy Radę. Na dzień 15 kwietnia Fundacja uszyła łącznie 8157 szt. maseczek, z czego do szpitali i innych instytucji wyżej wymienionych trafiło 7150 szt.

Akcja szycia maseczek trwa nadal, to jedynie fragment z podjętych działań. Informacja o kolejnych osiągniętych wynikach wspólnej pracy jest na bieżąco przekazywana za pośrednictwem portali społecznościowych (tutaj).

Wszystkie osoby, które chciałyby dołączyć się lub w innej formie wspierać walkę z koronawirusem zachęcamy do zainteresowania się kolejną ważną inicjatywą jaką jest produkcja przyłbic.
Informacje dotyczące tej inicjatywy znaleźć można (tutaj) lub śledząc hashtag #myśliwizpomocą.