Poniedziałek
6 Grudnia 2021

Znieważenie Flagi przy Rondzie Kresowiaków!

foto: Norbert Cesarz / Kwidzyn.TV foto: Norbert Cesarz / Kwidzyn.TV

Taki obraz może budzić słuszne oburzenie, tym bardziej, że został utrwalony dzisiaj - 2 maja - w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

   Przejeżdżający przez Rondo Kresowiaków kierowcy ze zdumieniem obserwowali polski symbol narodowy zatknięty na śmietniku. Jeszcze bardziej zaskakująca była obojętna reakcja przechodniów, którzy mniej lub bardziej zainteresowani mijali śmietnik przyozdobiony biało-czerwoną.

   Zareagował dopiero redaktor Kwidzyn.TV, który przypadkiem znalazł się w okolicy ronda. Wyjął flagę ze śmietnika i po nieudanej próbie umieszczenia na latarni odwiózł ją na posterunek Straży Miejskiej, gdzie złożył zawiadomienie o zaistniałym incydencie. Sprawą zajmuje się teraz Straż Miejska, która na Rondzie Kresowiaków prowadzi stały monitoring.

   Być może flaga pod wpływem wiatru upadła na ziemię i jakiś przechodzień bezrefleksyjnie zatknął ją na śmietniku. Być może winę ponosi również wieszający, który niedostatecznie zadbał o flagę umieszczając ją na wysłużonym już drzewcu ? W każdym razie, flaga to symbol naszej dumy i zobowiązani jesteśmy prawnie do okazywania odpowiedniego szacunku.

   Na stronie Policji od kliku lat publikowane są zasady obowiązujące podczas wywieszania flag państwowych:
- Wywieszając flagę z okazji świąt państwowych, dajemy wyraz uhonorowania oraz obchodzenia przez nas święta.
- Z flagą Rzeczypospolitej Polskiej należy obchodzić się z szacunkiem – zarówno, gdy wywiesza się ją lub zdejmuje, jak i podczas przechowywania, gdy nie jest eksponowana.
- Flaga powinna być zawsze zadbana. Kiedy wypłowieje lub się podrze, powinno wymienić się ją na nową.
- Miejsce umieszczenia flagi powinno być honorowe, nie ujmujące jej godności oraz zapewniające jej dobrą widoczność o każdej porze dnia i nocy.

   Dbajmy zatem o nasze symbole, jako wyraz wdzięczności i pamięci o tych, którzy za te symbole oddali swoje życie.

Pliki medialne