Niedziela
15 Września 2019

Andrzej Posim najlepszym technikiem w Powiecie Kwidzyńskim

foto: D. Kurjata foto: D. Kurjata

Uczeń Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie zdobył pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie o Tytuł Najlepszego Technika wśród Gimnazjalistów.

Podczas tegorocznych Targów Edukacyjnych i Targów Pracy 2018 w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kwidzynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom wymienionego wyżej konkursu.

I miejsce zajął Andrzej Posim z Gimnazjum w Wandowie. Na drugim miejscu uplasował się Tymoteusz Powęska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kwidzynie, a trzecie miejsce zajął Jakub Jurek ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Dropek (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego), Mateusz Zimnicki (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego), Karolina Ciszkowska (Szkoła Podstawowa w Nowym Dworze), Dominik Bakaj (Szkoła Podstawowa nr 2 w Prabutach) oraz Alicja Pietkiewicz (Szkoła Podstawowa nr 2 w Prabutach).

Konkurs swoim zasięgiem obejmował powiat kwidzyński i miejscowości przyległe do powiatu. Konkursie o Tytuł Najlepszego Technika wśród Gimnazjalistów charakteryzował się wysokim stopniem trudności i odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy z nich to etap pisemny  polegający na rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy matematyczno-fizycznej. Następnie uczniowie, którzy uzyskali najwyższą punktację, przechodzili do etapu drugiego, gdzie weryfikowano wiedzę w praktyce.

Jak się okazuje poniesiony trud i wysiłek w naukę przyniósł spodziewane efekty. Satysfakcja z pierwszego miejsca dla Gimnazjum w Wandowie to jedno, ale nie wszystko. Do laureatów trafiły bowiem nagrody rzeczowe w postaci wysokiej klasy sprzętu i gadżetów elektronicznych.

Głównym  organizatorem konkursu było przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we współpracy z firmami: Lacroix Electronics, Jabil, KBR oraz IP Kwidzyn. Dzięki ich wsparciu każdy z 17 uczestników otrzymało profesjonalne głośniki bezprzewodowe oraz pakiet gadżetów sponsorskich, a 5 wyróżnionych osób dodatkowo wysokiej mocy powerbanki. Najcenniejsze nagrody trafiły do laureatów - zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca otrzymali tablety, z kolei trzecie miejsce nagrodzone zostało smartwatchem.

Warto przypomnieć, że to już kolejny z serii znaczących sukcesów Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie. Od 2014 roku po zmianach personalnych na stanowisku dyrektora szkoły, przy wysiłku grona pedagogicznego i  zaangażowaniu rodziców placówka zaczęła odnosić sukcesy nie notowane dotychczas w Gminie Gardeja. W każdym roku bowiem szkoła odnosi sukcesy związane w wysokim poziomem nauczania i działaniami na rzecz rozwoju edukacyjnego gimnazjalistów. Uczniowie gimnazjum już w 2015 roku nagrodzeni zostali nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za dokonania podczas udziału w projekcie  „My na Pomorzu”. Nagrodą niespodzianką ufundowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku był 5 – dniowy pobyt w „Błękitnej Szkole” we Władysławowie grupy uczniów zaangażowanych w projekt.
Kolejny sukces to konkurs Pomorskiego Kuratora Oświaty. W 2016 roku uczeń placówki zdobył tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Biologii (pierwszy raz w historii Gminy Gardeja). Również w 2016 roku uczeń Gimnazjum w Wandowie uzyskał tytułu finalisty Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego. Wspomniane wyżej sukcesy osiągnięte zostały w najbardziej prestiżowych konkursach organizowanych co roku przez Kuratorium Oświaty.

Następnym dokonaniem placówki był także fakt, że uczniowie Gimnazjum w Wandowie dwa lata z rzędu znaleźli się w elitarnym gronie uczniów nagrodzonych stypendiami marszałka Województwa Pomorskiego. W roku szkolnym 2015/2016 i 2016/2017 troje uczniów placówki w Wandowie spełniło rygorystyczne wymogi dotyczące wysokich wyników w nauce i otrzymało stypendia marszałka Województwa Pomorskiego. Zostali oni uhonorowanych  za wysokie wyniki nauczania w Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie oraz za realizowane w szkole indywidualne programy rozwoju ucznia.

Uczniowie odnoszą także wiele sukcesów na w innych konkursach zarówno na szczeblu powiatowym jak i ogólnopolskim w tym sportowych.

Docenione zostały również indywidualne działania Macieja Manowskiego - dyrektora placówki w postaci przyznanej „Honorowej Nagrody Starosty Kwidzyńskiego 2016”. Dyrektor Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Wandowie uhonorowany został wskazaną nagrodą za zwieńczone sukcesem przedsięwzięcia i projekty edukacyjne realizowane przez Macieja Manowskiego wspólnie z gronem pedagogicznym na rzecz młodzieży oraz osiągnięcia kulturalne i sportowe przeprowadzane przy współpracy z organizacjami, instytucjami i firmami prywatnymi.

Niestety mimo tak znaczących sukcesów szkoła poddana jest procesowi wygaszania z perspektywami mglistej przyszłości. Trochę szkoda, ale póki co cieszmy się znaczącym sukcesem placówki i ucznia Andrzeja Posim.

Zespół do zmian statutowych i promocji szkoły Gimnazjum w Wandowie

foto: D. Kurjata

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież