Poniedziałek
19 Sierpnia 2019

Kwidzyniacy - Kresowianom i Bohaterom na Wileńszczyźnie

Ponad 100 paczek darów zebrali mieszkańcy Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego oraz jeden z mieszkańców Gniewa w ramach akcji  „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Łączna waga zebranych towarów przekroczyła 1 tonę. Powiatowym koordynatorem akcji organizowanej przez Fundacje Polskich Wartości było Stowarzyszenie Kresowiaków w Kwidzynie. Akcja wspiera naszych Rodaków na Wileńszczyźnie w tym kombatantów, byłych żołnierzy AK i innych formacji którzy pozostali na Kresach Utraconych.  Paczki trafią także do polskiego hospicjum dla dzieci, polskich szkół i ludzi ubogich polskiego pochodzenia. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

- W tym roku po raz pierwszy nasza prośba o dołączenie się do akcji trafiła za pośrednictwem skrzynek e-mailowych do wszystkich radnych Rady Miasta (niestety nie wszyscy mają adresy email) oraz radnych Rady Powiatu. Liczyliśmy, że odpowie większość z nich. Niestety z 42 radnych Rady Miasta i Rady Powiatu na nasz apel odpowiedziało jedynie siedmiu, czterech z Rady Miasta; Roman Szałapski, Jacek Strociak, Sebastian Kasztelan i Lidia Bielawska-Karatysz oraz trzech z Rady Powiatu: Jerzy Śnieg, Mirosław Górski i Ewa Schneider - mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Kresowiaków w Kwidzynie

Jak co roku niezawodni okazali się uczniowie szkół z terenu miasta i powiatu. Serca dla Kresowiaków nie zabrakło w: Szkole Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie, Katolickej Językowo-Sportowej Szkole Podstawowej w Kwidzynie, Szkole Podstawowej im. Mjr Henryka Sucharskiego w Kwidzynie, Szkole Podstawowej nr 5 im. Zjednoczonej Europy w Kwidzynie, Szkole Podstawowej nr 6 im. Władysława Gębika w Kwidzynie, Kwidzyńskich Szkołach Społecznych, Szkole Podstawowej im. Generała Emila Augusta Fieldorfa ps. Nil w Rakowcu, Szkole Podstawowej w Janowie, Szkole Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Gardei, Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Otłowcu, Szkole Podstawowej w Nebrowie Wielkim, Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sadlinkach, 1 Liceum Ogólnokształcącym dawnym Polskim Gimnazjum im dr. Władysława Gębika, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie.

Paczki przygotowali także: Obóz Narodowo-Radykalny oddział Kwidzyn, Klub Gazety Polskiej Kwidzyn II, Kwidzyński Ochotniczy Szwadron Kawalerii im.6 Pułku Ułanów Kaniowskich, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD.

Tradycyjnie, jak co roku Kresowiakom pomógł  proboszcz parafii pw. Św. Alberta Chmielowskiego, ksiądz kanonik Wiesław Paradowski.  Pomogli także indywidualnie mieszkańcy Kwidzyna: Radosław Smiejlis, Jan Szmiendowski, Krzysztof Szmelter, Piotr Majewski, Karol Czeszejko-Sochacki, Anna Bołd, Andrzej i Anna Chmielewscy, Jerzy Pokrzywka, Wojciech Wróblewski, Joanna i Tomasz Stępień, Zygmunt Zabielski, Barbara i Tadeusz Postawa, Krystyna i Zdzisław Kuklińscy, Leszek Torłop, Lech Makowski oraz mieszkaniec Gniewa Piotr Wąż.   

Podziękowania należą się także żołnierzom z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 16. Batalionu Dowodzenia w Elblągu, którzy zapakowali i własnym transportem zawieźli paczki na centralne miejsce zbiórki w Przecławiu k/Szczecina oraz dla Biura Nieruchomości IMPET z Kwidzyna, które udostępniło pomieszczenia gdzie można było gromadzić paczki w Kwidzynie.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież