Wtorek
16 Lipca 2019

Wspólne starania o rozwój komunikacji

Samorządowcy z Powiśla i Kociewia podjęli wspólne starania o rozwój komunikacji dla mieszkańców swojego regionu. 24 lipca zebrali się w tej sprawie w Smętowie Granicznym, które stanowi ważny węzeł kolejowy.

"Z tego spotkania ma wypłynąć petycja do wójtów, burmistrzów, starostów tych powiatów o to, aby zaczęto myśleć o węźle komunikacyjnym Smętowo-Prabuty w sposób poważny i rozwojowy" - wyjaśniała cel spotkania Wójt Gminy Smętowo Graniczne Anita Galant.

Główne założenia strategii działania przedstawił Piotr Kazimierowski - ekspert transportu kolejowego.

"Chcemy apelować o zatrzymanie się pociągów, które tak czy inaczej przez tą stację przejeżdżają. W nowym rozkładzie jest ich 18 par. Wyobraźcie sobie, że w miejscowości Smętowo, która dziś ma od 8 do 12 pociągów w zależności od pory tygodnia, naraz ten pociąg zatrzymuje się 40 razy. Średnio co pół godziny mamy pociąg do Bydgoszczy bądź do Gdańska, czyli mniej więcej taka gospodarność komunikacyjna jak wybudowna Pomorska Kolej Metropolitalna za kilkadziesiąt milionów złotych, nie wydając złotówki." - przekonywał zebranych.

Finałem spotkania było podpisanie przez przedstawicieli trzynastu samorządów petycji do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o uwzględnienie proponowanych rekomendacji w nowym rozkładzie jazdy pociągów ponadregionalnych.

Najważniejszym celem kampanii jest doprowadzenie do zatrzymywania się wszystkich pociągów pasażerskich klasy Inter City i TLK na stacjach Smętowo Graniczne i Prabuty.

To dopiero pierwszy etap na drodze do wprowadzenia rozwiązań dzięki, którym będziemy krócej i taniej podróżować do dużych miast. Zatrzymanie pociągów dalekobieżnych na stacji Smętowo pozwoliłoby na nowe połączenia z Bydgoszczą, Łodzią, Wrocławiem, Poznaniem czy Katowicami. Dla mieszkańców powiatu kwidzyńskiego pojawiłoby się alternatywne połączenie kolejowe z trójmiastem. Pociągi jeździłyby dużo częściej.  Jest to bardzo ważne, bo już od marca linia między Malborkiem a Kwidzynem zostanie wyłączona na czas modernizacji tego odcinka.

Ostatnie badania dowodzą, że stacje kolejowe z zapleczem parkingowym typy „Park and ride” cieszą się coraz większą popularnością.

Pełna relacja ze spotkania dostępna jest na naszym kanale w serwisie YouTube.pl: https://www.youtube.com/watch?v=-2ci55RHVQk

Pliki medialne

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież