Poniedziałek
21 Stycznia 2019

Wycinka drzew

Od 1 stycznia obowiązują złagodzone przepisy ustawy o ochronie środowiska umożliwiające wycinkę drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Niestety bardzo duża ilość różnych informacji powoduje, że wiele osób spieszy się z wycinaniem drzew zapominając, że istnieją różne inne przepisy ustaw, które nie zawsze dają całkowitą możliwość dobrowolnego usuwania starych drzew. Samo usunięcie drzewa może być niemożliwe albo utrudnione, jeżeli drzewo jest objęte dodatkową ochroną, np. jest pomnikiem przyrody, zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, jest objęte ochroną konserwatora zabytków albo w zasięgu prac związanych z usuwaniem występują chronione gatunki zwierząt, roślin albo grzybów. Możliwość usunięcia takiego drzewa regulują odrębne przepisy.

Ponadto należy pamiętać o licznych korzyściach, które przynosi obecność drzew w naszym otoczeniu, wśród których szczególną uwagę stanowi łagodzenie zmian klimatycznych, a także przeciwdziałanie smogowi..

[źródło: Kwidzyn.pl]

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież